Törpe Fríz
A fajta története:Ez a törpefajta keletfríz hazájában az elisabethfehni L. Groen fáradozásai réven alakult ki. Groen egy ezüstszínű törpe itáliai kakast keresztezett egy nagytestű keletfríz ezüst sirálytojóval, és később még német törpetyúkokat is bevont a keresztezésbe. Ebből alakultak ki a mai ezüstszínű törpe sirály elődei. Az aurichi E. Flemer szintén a kitenyésztők között volt. A törpe ezüst sirályokat 1959-ben ismerték el. Aranyszínű törpe sirályok először Osnabrückben jelentek meg újonnan kitenyésztett változatként. A keletfrízföldi Engelnben élő Onken tenyésztőé voltak. A szakegyesület akkori elnöke, Dr. Hildebrandt (Köln), és a már említett E. Flemer porcelánszínű bantam kakasokkal, ezüstszínű törpe sirály tojókkal végzett számos keresztezéssel olyan kiinduló állatokat kapott, melyeket aztán egy fríz kakas bevonásával javítani tudtak. 1968-ban elismerték a z aranyszínű törpe sirályokat. Ezt a színváltozatot azóta főleg A. Lewald támogatja.
Forma és fej:
A törpe sirályoknak a fajta nagytestű változatának megfelelően hosszúkás négyszög formájuk, és jól fejlett, lekerekített has és melltájékuk van. A hátvonal szinte vízszintesen fut, a farkvonal igen magas. A kakas farkát széles sarlótollak alkotják, a nyeregtollazatnak teltnek kell tűnnie. A széles vállaktól indulva a szárnyak párhuzamosan futnak az alsó vonallal, és nem nyúlhatnak túl a test végén. Az állást a csak alig látható combok és a közepes hosszúságú, finom csontozatú lábak alkotják. A parlagi tyúkforma négyszögletes szabása a tojónál még kifejezettebb, mint a kakasnál, főleg mellvonal és a hátulsó rész hangsúlyozása miatt. Az egyszerű fűrésztaréj hátrafelé a kissé szabadon álló zászlóba fut, a tojó taraja enyhén oldalra hajolhat. A tojónál megengedett a kékes árnyalat az egyébként fehér füllebenyeken. A toroklebenyek csak közepes méretűek lehetnek. A szem sötétbarna, a láb palakék színű.
Színváltozatok:
A színváltozatok alapszíne és rajzolata megfelel a nagytestű fajtájáénak, azaz fajtára jellemző, hogy a kakas és a tojó mintája teljesen eltérő. Az ezüst-kék sávolyosaknál a fekete színt galambkék helyettesíti. A sárga-fehér sávolyosak ezüstfehér helyett élénk sárga színűek.
Sajátosságok:Kelet-Fríz hazájuk zord időjárási viszonyaihoz alkalmazkodva a törpe sirályok elég robosztusak, ezért télen is tojnak. Lényük általánosságban kíváncsi és bizalmas. Főleg a tojók sávolymintázata hat nagyon különlegesen az ezüstfehér illetve aranybarna háttéren. 1983-ban ismerték el az E. Flemer tenyészetéből származó, újonnan kitenyésztett arany-kék sávolyos színváltozatot.
Kakas súlya:0,8-0,9 kg, a tyúk súlya:0,7-0,8 kg
A tenyésztojás minimális tömege 35 g, a tojáshéj színe fehér.
Gyűrűnagyság: kakas:13mm, tyúk:11mmForrás,:
Horst Schmitt: Díszbaromfifajták kézikönyve 2. Törpe dísztyúkok c. könyv. |