Következő 10 cikk | Előző 10 cikk |
2009 Nyitra Európa Kiállítás |
|
2010.02.05. 17:46 |
Minden idők legeredményesebb szereplését hozták a Magyar Galamb-és Kisállattenyésztők Országos Szövetsége (MGKSZ) V-061 Alba Regia Galamb-és Kisállattenyésztő Egyesületének tagjai az Európa Kiállítások történetében.
A 3 évente, immár 26. alkalommal megrendezésre kerülő eseménynek ez évben Szlovákia Szövetsége adott otthont, Nyitrán.
A kisállattenyésztés ünnepének tekinthető kiállításon a szakmai zsűri több mint 22.000 kisállatot bírált. A Székesfehérvári-és Erdélyi Bukógalambokat Tenyésztők Fajtaklubja tagjai által rendszeresen bemutatott székesfehérvári bukók (54 egyed) mellett strasszer galambtenyésztő is bemutatta legszebb madarait (4 példány), tovább öregbítve ezzel Fejér megye, Székesfehérvár és a székesfehérvári galambtenyésztés amúgy is jól fénylő hírnevét.
A kiállítás eredménye köszönhető az összefogásnak, a tenyésztők anyagi áldozatvállalásának, hisz’ csak ilyen nagyszámú egyed nevezése tette lehetővé e címek elnyerését. A magas nevezési díjak, az anyagi támogatás hiánya akadályozta ennél több egyed versenyeztetését.
Résztvevők, elért címek, díjak:
Baráth András (Soponya) - tiszteletdíj
Bárány István (Székesfehérvár)
Gazdag István (Székesfehérvár) – EURÓPA CHAMPION, tiszteletdíj
Hetfleisch Adalbert (Ausztria)
Kósa Győző (Székesfehérvár)- 2 tiszteletdíj
Osztotics Ferenc(Székesfehérvár)
Reim Roxána (Pákozd) - tiszteletdíj
Radics István (Székesfehérvár) – EURÓPA MESTER, tiszteletdíj
Szegfű István (Székesfehérvár)
Tóth János (Székesfehérvár) – tiszteletdíj
Strasszer galamb bemutatásával:
Józsa Pál (Székesfehérvár) – EURÓPA MESTER |
Székesfehérvári bukógalamb |
|
2010.02.05. 17:40 |
Székesfehérvári bukógalamb
Gustav Prütz 1886-ban megjelent munkájában már említést tesz a magyar fehérfejű szarkabukóról. Ez a fajta az egyik közös őse a ma meglévő szíves rajzú bukó-keringő galambfajtának, így a székesfehérvári bukógalambnak is.
A székesfehérvári tenyésztők külön fajták bekeresztezése nélkül az eredeti galambok szelektálásával jutottak el a mai galambhoz.
Jubiláris Nemzeti Galambkiállításon Ullmann József székesfehérvári bukógalambjaival ezüst és bronz plakettet nyert 1927-ben. Az 1940-es években megjelent fajtaleírás komáromi, győri és székesfehérvári bukógalambról ad tájékoztatást. Teremi Gábor: A galamb és Dr. Szűcs Lajos - Dr. Szécsényi István: Galambtenyésztés könyvei szintén ír a bukógalambról. A Galambjaink című újság 1974. évi számában egy kiváló minőségű székesfehérvári bukógalamb látható. Szintén ezen szaklap (1979) „Elfelejtett magyar galambfajták” cím alatt megjelentet egy székesfehérvári bukógalambról készült fényképet. Oláh Imre 1986-ban írja a Kisállataink című újságban: „A élénk vérmérsékletű, vékonyabb testű, fejhez simuló fésűt viselő galambot székesfehérvári bukó tájfajtaként kezelték.” Székesfehérvári tenyésztők tucatjai hosszabb-rövidebb ideig foglalkoztak a székesfehérvári bukógalamb tenyésztésével. Az Alba Regia Galamb és Kisállattenyésztő Egyesület által rendezett kiállításokon majd mindig szerepelt a székesfehérvári bukógalamb.
Székesfehérváron 1999. október 30-án, a szövetség elnöksége a székesfehérvári bukógalambot önálló fajtaként ismerte el. Az Európai Kisállattenyésztők Országos Szövetsége 2000-ben ismerte el a fajtát. A fajta gondozását, népszerűsítését, tenyésztőinek összefogását Székesfehérvári Bukógalambot Tenyésztők Fajtaklubja végzi.
Székesfehérvár megyei jogú város közgyűlése 2003. április 17-én tartott ülésén a SZÉKESFEHÉRVÁRI BUKÓGALAMBOT a VÁROS TERMÉSZETI ÉRTÉKEI KÖZÉ SOROLTA.
A küllem főbb jellemzői:
A keringő galambokra jellemzően keskeny és viszonylag rövid. Karcsú testű, izmos, arányos mellszélességű, erős szárnyú, eleven mozgású. Lejtős testtartású, élénk vérmérsékletű bukógalamb.
Fej: Keskeny, hátrafelé szélesedő. A fejtető nyújtottan ívelt. Magasan tűzött, kissé előredűlő, félkör alakú fésűt visel.
Szem, szembőr: Az élénk tekintetű, arányosan nagy szem, kétsoros, piros színű, finom szövetű, sima szélű, kör alakú szembőrrel szegélyezett.
Csőr: Vastag, világos szaruszínű, középhosszú - 14-16 mm.
Nyak: Lefelé szélesedő, kissé ívelt, közel függőleges tartású. Torok ívben kikerekített.
Mell: Arányos szélességű, kissé előredomborodó.
Tollazat: Testhez simuló, dús.
Szárnyak: Középhosszú, izmosak, dús tollazatuk testhez simuló.
Farok: Középhosszú, keskeny, a hát vonalát törésmentesen követő.
Lábak: Arányosak, középhosszúak, élénk pirosak. A karmok szaruszínűek.
Színváltozatok: Fekete, kék, ezüst, vörös, sárga, májszín. |
Történelmi Bukógalamb Kiállítás |
|
2009.03.03. 00:16 |
Történelmi Bukógalamb Kiállítás
Székesfehérvárott és Fejér megyében régi hagyományai vannak a galamb-, baromfi-, nyúl-, díszmadár és egyéb kisállat tartásnak. Szervezettségére jellemző, hogy már 1933-ban is működött gróf Nádasdy Tamásné és gróf Károlyi József elnökletével a Fejér megyei és Városi Baromfi-, Galamb- és Házinyúltenyésztők Egyesülete.
A V-061 Alba Regia Galamb-és Kisállattenyésztő Egyesület mostani szervezeti formájában működésének 50. évfordulóját látványos, szakmailag hasznos Jubileumi Kiállítással ünnepelte Székesfehérvárott, a KÖFÉM Sportcsarnokban, 2009. január 9-11-én. A bírálat napján (péntek) iskolai és óvodai csoportok látogatását fogadták. Különösen a Kossuth iskolából érkeztek sokan.
A Magyar Rövidcsőrűgalamb Tenyésztő Klub és a Székesfehérvári-és Erdélyi Bukógalambokat Tenyésztők Fajtaklubja részvételével Fajta-Európa Kiállítás zajlott az Egyesületi Kiállítás és a Bakony Kupa mellett.
A Nemzetközi Rövidcsőrű Klub (IKC) és a Sirályka Fajtaklub tagjainak részvétele tovább színesítette az amúgy sem szegényes látványt.
A számunkra érdekes Székesfehérvári-és Erdélyi Bukógalambokat Tenyésztők Fajtaklubja keretében kiállításra került galambok eredményei:
Székesfehérvári bukóból, a városunk nevét viselő galambfajtánkból soha, sehol nem került még kiállításra egy helyen ennyi (205 egyed), mint itt, most. Valamennyi rajz és színváltozatból (egyszínű: fehér, fekete, máj, sárga, vörös, ezüst, szalagos: feketeszalagos kék, szíves: fekete, máj, sárga, vörös, ezüst, kék).
Európa Győztes tenyésztők lettek:
Baráth András (Soponya) - fekete egyszínű galambbal,
Bárány István (Székesfehérvár) - feketeszalagos kék galambbal,
Coman Csaba (Aldoboly – RO) - kék szíves galambbal,
Gazdag István (Székesfehérvár) - ezüst-és sárga szíves galambokkal,
Osztotics Ferenc (Székesfehérvár) - fekete szíves galambbal,
Radics István (Székesfehérvár) - vörös szíves galambbal,
Szegfű István (Székesfehérvár) - máj egyszínű galambbal.
Voltak tenyésztők, akik nem hittek e kiállítás sikerében és galambjaikat nem nevezték, kimaradt, pedig legjobb székesfehérvári bukóikkal még nagyobb versenyre késztethették volna a résztvevőket. Mert nyerni csak úgy lehet, ha elindulunk a versenyen. Majd legközelebb, Nyitrán az Európa Kiállításon, ez év novemberében.
A hazánkban – sajnos - ritka erdélyi bukóból rekordszámú (84 példány) nevezés érkezett. A 4 Európa Győztes cím romániai tenyésztőé lett, a magyarországi tenyésztők az utolsó pillanatig versenyben voltak. Nagy szó ez, ezen elhanyagolt galambfajtánk esetében.
Ovidiu, Ciurea (Brassó-RO) – simafejű, fekete galambja,
Mihai-Marcel, Cornea (Kolozsvár-RO) – simafejű, vörös galambja,
Vaszi Pál (Csíkszereda-RO) – simafejű, fehér galambja,
Mihail, Vrapciu (Brassó-RO) – fésűs, sárga galambja lett Európa Győztes
A remélt létszámnál több (96 galamb) jött össze erdélyi duplakontyos bukóból. A romániai és a magyarországi tenyésztők:
Konecsny Zoltán (Balatonboglár), fehér galamja,
Liviu, Grama (Marosvásárhely-RO), vörös galambja,
Florin, Talpas (Beszterce-RO), fekete galambja,
Z. Tóth János (Kisújszállás), sárga galambja révén elnyert Európa Győztes tenyésztői címeket barátian „megosztották”.
A remélt-számú nevezés sajnos nem jött össze a temesvári bukóból a németországi és néhány romániai tenyésztő távolmaradása miatt. A létszám (22 egyed) és a minőség azonban lehetővé tette, hogy fekete-tarka galambja révén Európa Győztes tenyésztőt köszönthessünk
Péntek László (Kaposszekcső) személyében.
Az Európa Győztes tenyésztők az alkalomra készíttetett, 10 cm átmérőjű bronz plakettet vehették át a rendezőktől. Gratulálok a győzteseknek, köszönöm a résztvevőknek, hogy e nemes versenyben sportszerűen megjelentek galambjaikkal.
Bárány István
Fajtaklub elnök |
Magamról, mint a Galambászról. |
Baráth András |
2007.10.07. 03:48 |
.
|
Következő 10 cikk | Előző 10 cikk |
|